Küttepuud

  Küttepuud valides tasub jälgida kütteväärtust

   

  Kui tahad sooja tuba võimalikult vähese kütmisega, tuleks osta kase- või saarehalge. Viletsaimat ahjutoidet annavad haab ja hall lepp.

  Sügistalviseks perioodiks küttepuid ostes tasub lisaks hinnale võrrelda ka puuliikide kütteväärtust. Kõrge kütteväärtusega on näiteks saar ja kask, kõige madalamaga aga hall lepp.

  Halli leppa pakutakse küttepuuna palju,vahe võrreldes mitme väärtuslikuma puuliigiga on aga suur. Kui halli leppa läheb ühel kütmiskorral korvitäis, siis saart läheb sama efekti saavutamiseks pool korvi.

  Võib ahju lõhkuda
  Seetõttu tasub halli leppa osta kütteks siis, kui selle hind on võrreldes näiteks kase või saarega oma poole võrra odavam.
  Kui pere on harjunud kütma näiteks lepaga, tuleks saare- või kasehalgudele üleminekul olla ettevaatlik, et ahju mitte üle kütta. Kui kütta sama koguse puudega, millega on varem harjutud, võivad kiviahjudele liigse kuumuse tõttu tekkida praod.

  Küttepuu valik sõltub mõnevõrra ka küttekoldest.

  Okaspuud võiks kasutada kinnises katlas või ahjus, sest klaasuksega kaminal kipub okaspuu klaasi tahmama, lahtisest küttekoldest pillub okaspuu aga liiga palju sädemeid välja ja võib seetõttu ohtlikuks osutuda.

  Oluline aspekt küttepuude ostmisel on koguse arvutamise mõõtühikud. Tihumeeter tähendab kuupmeetrit puitu ilma õhuvahedeta. Ruumimeeter puitu tähendab kuupmeetrit laotud halge koos õhuvahedega.

  Puistekuupmeetris pole aga puud korrapäraselt laotud, vaid need on lihtsalt hunnikusse visatud. Laotud ruumimeetris on puud umbes 70 protsenti ja õhuvahesid 30 protsenti. Puisteruumis pole puud sätitud ja laotud ja seal on puud umbes 50 protsenti, võib-olla isegi vähem.

  Erinev kuivamisaeg
  Lisaks müüakse küttepuid näiteks 40-liitristes kottides, mille puhul läheb koguse arvutamine veelgi keerulisemaks. Laotud ruumimeetrisse läheb selliseid kotte umbes 23–25.

  Kõige odavamalt saab küttepuu kätte siis, kui osta märga puud ja lasta sel ise ära kuivada. Kuiva ja märja puu hinnavahe on päris suur.
  Aga osa sellest vahest moodustab ka see, et puu tõmbub kuivades 8–10 protsenti kokku.
  Ka kuivamisel on puuliikidel erinevusi. Kui lepp kuivab tavapäraselt ära ühe suvega, siis saar ja kask vajavad Üksiku sõnul pikemat seismist – need võiksid kuivada lasta kaks hooaega, sest tihedamal puul eraldub vesi aeglasemalt.

  Kuivatada tuleb aga kindlasti korralikult.Küttepuu võib maksimaalselt sisaldada kuni 20 protsenti niiskust. Kindlasti ei tohiks ahju kütta pooltoore puuga. Märg puu vindub, visiseb, tekitab tahma, tuba ei lähe soojaks ning samas rikub see ära küttekolde ja korstna. Selline tegevus võib lõppeda suhteliselt kiiresti nii, et tuleb hakata uut ahju ehitama.